اصول طراحی UX برای بهترین تجربه‌ی کاربری وبسایت

نویسنده: علی کوچه باغی

دسامبر 5, 2021

در مقاله‌های قبلی مجله‌ی اسکرول، برای شما از طراحی UI گفتیم (میتونید متن کامل مقاله‌ رو از اینجا بخونید) و متوجه شدیم که رابط کاربری چیه و چرا باید UI خوبی داشته باشیم؛ اما رابط کاربری در کنار تجربه‌ی کاربری معنی پیدا میکنه. به همین دلیل در این مقاله علاوه بر تعریف طراحی تجربه‌ی کاربری یا UX ، برخی از اصول طراحی UX برای بهترین تجربه‌ی کاربری وبسایت رو برای شما شرح میدیم. پس تا انتهای این مقاله همراه اسکرول استودیو باشین تا بفهمیم چرا نمیشه تاثیر تجربه‌ی کاربری روی سایت رو نادیده گرفت.

 

 

تعریف طراحی تجربه‌ی کاربری یا UX

طراحی UX فرآیند طراحی محصولات دیجیتال یا فیزیکیه که در اون مفید بودن، آسونی استفاده و لذت بردن از تعامل با محصولات بررسی و طراحی میشن. طراحی UX درباره‌ی تقویت تجربه‌ایه که افراد در تعامل با محصول شما دارن که در اون، اطمینان حاصل میکنیم که مخاطب ارزشی رو که دنبالشه، در اون چیزی که ما ارائه میدیم پیدا میکنه.

پس باید این رو فهمیده باشین که تجربه‌ی کاربری و طراحی اصولی اون فقط منحصر به وب اپلیکیشن‌ها یا کسب و کارهای اینترنتی نیست و میشه طراحی UX رو یکی از قدم‌های اساسی برای برنامه‌ریزی و پیشرفت هر کاری دونست.

 

تاثیر تجربه‌ی کاربری روی سایت

اما اینجا نیستیم تا UX رو به طور کامل باز کنیم چون دنیای بسیار وسیعیه! در عوض میتونیم با دونستن تاثیرش و بعد بعضی از قواعدش، خودمون رو با این مبحث مهم بیشتر آشنا کنیم.

به بیان ساده، UX به این دلیل مهمه که سعی میکنه نیازهای کاربر رو برآورده کنه. هدف یه تجربه‌ی کاربری متناسب، ارائه تجربه‌های مثبتیه که کاربران رو به محصول یا برند وفادار نگه میداره.

علاوه بر این، یه تجربه کاربری معنادار به شما امکان میده مسیر حرکت مشتری بالقوه‌تون رو در وبسایتتون تعریف کنین که بیشترین کمک رو به موفقیت کسب و کارتون میکنه.

پس یه UX خوب، طراحی‌ایه که رفتار مخاطبش رو پیش‌بینی کرده باشه و به زیبایی و سادگی هر چه تمام‌تر، مشتری رو به سمت استفاده از خدمتی که دنبالشه بکشونه.

 

تاثیر تجربه‌ی کاربری روی سایت

این meme به خوبی اهمیت UX رو توضیح میده! نه اینکه طراحی ظاهری مهم نباشه؛ اما تجربه‌ی کاربریه که مخاطب رو به سمت شما سوق میده.

 

اگر برای طراحی UX وبسایتتون به دنبال یه مشاوره‌ی خوب میگردین کافیه از طریق صفحه‌ی مشاوره‌ی اینترنت مارکتینگ با ما در ارتباط باشین!

 

اصول طراحی UX برای بهترین تجربه‌ی کاربری وبسایت

همونطور که بالاتر گفتیم، طراحی UX، با این که در نگاه اول تعریف ساده‌ای داره، مبحث پیچیده و تخصصی‌ایه؛ اما میتونیم با رعایت یه سری اصول مهم اون، به صورت پایه‌ای به بهبود تجربه‌ی کاربری وبسایتمون کمک کنیم:

 

۱) یادتون باشه همه چیز درباره‌ی مخاطبه

مهمترین اصل از اصول طراحی UX برای بهترین تجربه‌ی کاربری وبسایت اینه که مخاطب رو در مرکز توجهتون قرار بدین. چون اول و آخر این مخاطبه که برای شما اعتبار – چه مالی و چه معنوی – میاره. در طراحی تجربه‌ی کاربری باید یاد بگیریم از همدلی با مخاطب استفاده کنیم و نه از نظرات خودمون.

حقیقت اینه که طراحان معمولا استانداردهای بسیار بالایی دارن و همیشه میخوان بهترین ها رو ارائه بدن؛ اما این تمایل میتونه اونها رو به تصمیم گیری بر اساس اون چیزی که خودشون میخوان یا ترجیح میدن سوق بده؛ نه چیزی که مخاطب دنبالشه.

یه طراحی UX واقعا خوب، برای کاربر طراحی شده؛ به این معنی که باید ترجیحات خودمون رو پشت سر بذاریم و یادمون باشه که طراح اون کسی نیست که در نهایت از محصول استفاده میکنه.

 

۲) قدرت IA رو نادیده نگیرین

همون طور که در مقاله‌ی چرا باید UI خوبی داشته باشیم گفتیم، معماری اطلاعات یا IA بخش مهمی از رابط کاربری و همچنین تجربه‌ی کاربریه. معماری اطلاعات در دنیای وب به طور کلی در مورد درک هر صفحه از وبسایت و هر نوع اطلاعاتیه که محصول ما داره.

اگر همه چیز فقط توی یه فهرست طولانی از موضوعات و ویژگیهای رنگارنگ قرار میگرفت، اکثر مردم نمیتونستن از هیچ محصولی استفاده کنن! اکثر وبسایتها و برنامه‌ها ساختار دقیقی دارن که همه چیز رو به‌ طور منظم برای کاربران سازماندهی میکنن؛ از چیزهای بزرگ و مهم گرفته تا چیزهای کوچیک و فرعی.

هدف نهایی معماری اطلاعات اینه که به مخاطب کمک کنه اون چه رو که به دنبالش هستن درک کنن و بعد، بهشون کمک کنه اون چیزی رو که دنبالش هستند پیدا کنن. حالا میتونین تاثیر مهم این موضوع رو در طراحی UX بفهمین.

 

۳) مفهوم طرح رو برای خودمون و مخاطب روشن کنین

کجا، با چه وسیله‌ای، چطور و در چه موقعی از روز؟ برای جواب به این سوالها نیاز به دونستن مفهوم طرحمون داریم. در دنیای طراحی UX، شناخت درست از مفهوم طرح از چند جهت ضروریه. به عنوان یک اصل طراحی UX، هیچ طرحی بدون پایه‌ریزی و مفهوم نمیتونه موثر باشه.

زندگی مردم امروزی و عادات و مشکلاتشون سریع و عمیقا پیچیده‌س. طراحی UX هم یه صنعت کاملا مردمیه؛ به این معنی که داشتن مفهوم در اطراف همه چیز ضروریه. طراح UX حتما باید زمانی رو صرف شناخت کاربرش بکنه که این موضوع مستقیما مسیر موفقیتش رو تعیین میکنه.

 

اصول طراحی UX برای بهترین تجربه‌ی کاربری وبسایت

فراموش نکنین که مخاطب شما حرف اول و آخرو میزنه؛ پس برای جلب نظرش تلاش کنین. این تصویر بخشی از کارهایی که باید برای شناخت مخاطبتون انجام بدین رو به طور خلاصه توضیح داده؛ کاملا UX محور!

 

۴) راحتی استفاده رو در اولویت کار قرار بدین

این یکی رسما از اصلهای کلاسیک و بدیهی طراحی UX محسوب میشه. دلایل زیادی وجود داره که چرا طراح موقع طراحی تجربه‌ی کاربری مراقب راحتی استفاده یا به قول خارجیا Usability(!) هستن؛ چون به معنای واقعی کلمه موضوع مرگ و زندگیه!

اگر از نقش IA محصول به عنوان ستون اسم ببریم، پس نقش قابلیت و راحتی استفاده هم اگر بیشتر از یه ستون نباشه، کمتر نیست. در مقیاس بزرگ، ایجاد یه استاندارد اصولی و حرفه‌ای از راحتی و قابلیت استفاده، بهترین کاریه که میتونین برای مخاطبتون انجام بدین.

 

اگر برای طراحی UX وبسایتتون به دنبال یه مشاوره‌ی خوب میگردین کافیه از طریق صفحه‌ی مشاوره‌ی اینترنت مارکتینگ با ما در ارتباط باشین!

 

۵) در طراحی UX، هر چه کمتر، بیشتر!

این اصل طراحی UX شاید اولش کمی احمقانه به نظر برسه اما به ما اعتماد کنین؛ درک این موضوع برای طراحی اصولی تجربه‌ی کاربری بسیار مهمه. در مسیر شلوغ و فوری-انقلابی خلاقیت(!) و میل شدید به ایجاد چیزی منحصر به فرد، بسیار آسون و به طور کاملا ناخواسته، میتونین رابط کاربری و حتی خود محصول رو به هم بریزین.

طراحی UX زمانی درخشان‌تر میشه که تجربه‌ای ساده رو به کاربران ارائه بده. محصولاتی که ویژگیهای بیش از حد دارن، میتونن تمرکز شما و مخاطب رو از دست بدن و جذابیتشون کم رنگ تر بشه. اما این به این معنی نیست که انقدر ساده کار کنیم که مخاطب حتی متوجه نشه محصول درباره‌ی چیه!

 

۶) الگوهای طراحی UX دوست شما هستن

توی این بخش از اصول طراحی UX برای بهترین تجربه‌ی کاربری وبسایت، به الگوهای طراحی میرسیم؛ این الگوها اساسا چیدمانهایی هستن که سالها توسط طراحان امتحان شدن و تیم‌های طراحی از اونها برای ایجاد محصولات دیجیتالشون استفاده کردن.

امروزه درصد بسیار زیادی از طراحان وبسایتها از الگوهای طراحی برای طراحی تجربه‌ی کاربری استفاده میکنن؛ چون قابل اعتماد هستن، به راحتی پیدا میشن و با کاهش زمان طراحی، به پروژه سود زیادی میرسونن. الگوهای طراحی پاسخی به مشکلات رایجی هستن که طراحان UX با اونها مواجه میشن؛ پس تجربه‌ی دیگران رو نادیده نگیرین.

 

جمع‌بندی

در این مقاله از تاثیر تجربه‌ی کاربری روی سایت گفتیم، به تعریف طراحی تجربه‌ی کاربری یا UX پرداختیم و چند تا از اصول طراحی UX برای بهترین تجربه‌ی کاربری وبسایت رو بهتون گفتیم. اگر مخاطب عادی وب هستین، حق دارین که کمی گیج شده باشین…

حق دارین! هر چقدر هم که ساده صحبت کنیم، شناخت تجربه‌ی کاربری و طراحی اون مبحث پیچیده و مشکلیه و چه بهتر که طراحی UX وبسایت خودتون رو به یک فرد یا یک تیم حرفه‌ای بسپرین؛ پس اگر برای طراحی UX وبسایتتون به دنبال یه مشاوره‌ و اجرای اصولی میگردین، کافیه از طریق صفحه‌ی مشاوره‌ی اینترنت مارکتینگ با اسکرول استودیو در ارتباط باشین.

 

دیگر مقاله های ما…

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *